wtorek, 12 stycznia 2010

Fascinating.


Nowinki ze świata nauki absorubują mnie prawie tak bardzo, jak tego pana po lewej. Niemal każdego dnia dokonujemy nowego odkrycia - jedne są mniej znaczące, inne kolosalne - ale wszystkie niesamowite. Co powiecie na to:
Neandertalczycy nosili ozdoby. Z początku może nie wydawać się to spektakularnym odkryciem. I co po ozdobach, można by zapytać. Otóż wiele. To kolejny sygnał, że neandertalska kultura była bardziej rozwinięta, niż przypuszczaliśmy. Nauka spekuluje, że nasze dwa gatunki mogły przez pewien czas koegzystować. Ich już nie ma. Czy to świadczy, że koniecznie musieliśmy być bardziej ‘cywilizowani’?
Ze wszystkich hominidów, człowiek nie był najmądrzejszym. No cóż. Tego rodzaju odkrycia wskazują przede wszystkim, że czysta inteligencja mogła nie wystarczać. Czy pojawili się na Ziemi zbyt wcześnie, aby mieć szansę na przetrwanie?
Prehistoryczni żeglarze. Na Krecie odkryto topory sprzed ponad 130 000 lat. Przypominają narzędzia, którymi 800 000 lat temu posługiwał się Homo erectus. Naukowcy podejrzewają, że przy ich pomocy protoludzie skonstruowali łodzie, którymi przebyli morze Śródziemne. Z Afryki. Najwyraźniej najstarsze ludzkie osiedle na Krecie nie liczy 9 000 lat, a o 121 000 więcej.
Te wszystkie odkrycia skłaniają mnie do pewnej refleksji. Jako gatunek, szczycimy się, że osiągnęliśmy tak wiele, ale wygląda na to, że nie jesteśmy tak oryginalni, pomysłowi i przedsiębiorczy jak zakładaliśmy. Po prostu wiedza o osiągnięciach hominidów przepadła wraz z nimi. Jak wiele z kultury i osiągnięć człowieka XXI wieku będzie znanych za 130 000 lat?

2 komentarze:

 1. nawiązując do hominidów: jak mówi znane wszystkim porzekadło: "Człowiek człowiekowi nierówny" Albo powiem po swojemu: Przyfarciło się homo sapiens sapiens. Wyewoluował w odpowiednim czasie i miejscu (Afryka jest chyba najodpowiedniejszym miejscem żeby przetrwać zlodowacenie w okresie plejstocenu) :]

  PS
  Nie odnosisz przypadkiem wrażenia, że z biegiem czasu poziom inteligencji zamiast wzrastać to spada, na łeb, na szyję? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale nie tylko homo sapiens pochodzi z Afryki. :)

  Ps.
  Nieee. To tylko takie wrażenie każdego pokolenia ;)

  OdpowiedzUsuń